KLÁVESKA.cz

Zprávy ze serveru 'Příroda.cz'Příroda.cz


Zobraz nejnovější zprávy ze všech serverů
Výběr kategorií:
Blogy a osobní stránky
Bydlení
Cestování
Doprava a dopravní prostředky
Finance a bankovnictví
Instituce a úřady
Kultura
Obchod
Počítače a komunikace
Průmysl, zemědělství
Služby
Sport
Věda a výzkum
Vzdělávání
Zábava, koníčky
Zdraví, děti, rodičovství
Zpravodajství, informace
Životní prostředí, příroda

Jazykový filtr:
česky   anglicky
polsky   slovensky


Hledání:
text:

server Příroda.cz
Listování: předcházející  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 [ 6 ]  7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 další
Zadání odpovídá celkem 16 stránek, zobrazit poslední stránku.

14.11.2024 15:21

Obrněnci opět řádili v přírodní památce Na Plachtě v Hradci Králové


[https://www.priroda.cz/clanek/obrnenci-opet-radili-v-prirodni-pamatce-na-plachte-v-hradci-kralove/]
Když se řekne Plachta, většina z nás si vybaví přírodní památku, s pasoucími se buvoly a Exmoorskými pony, která kdysi, stejně jako mnohé další patřila vojákům. Už delší dobu sem ochranáři pravidelně pouští „vyřádit se“ spolek sběratelů vojenské techniky.



13.11.2024 08:14

Křen selský – ženšen chudých


[https://www.priroda.cz/clanek/kren-selsky-zensen-chudych/]
Křen selský, ať už syrový, zavařený nebo třeba v podobě omáčky většina z nás zná jako chutný doplněk k párkům a dalším uzeninám. Křen je však také výbornou léčivkou a vypěstovat si jej není vůbec těžké – naopak, v mnoha zahradách se šíří jako nežádoucí plevel. Jaký poklad se v tomto zdánlivě obyčejném kořenu skrývá?

12.11.2024 12:07

Komentář: Co znamená znovuzvolení Donalda Trumpa pro ochranu přírody?


[https://www.priroda.cz/clanek/komentar-volby-usa-2024-trump-klima/]
Trump, připravuje odstoupení USA od Pařížské dohody. Bude prý bojovat proti vědcům, kteří nebudou souhlasit s jeho administrativou. Naopak slibuje vliv Robertu F. Kennedymu Jr., který zpochybňuje bezpečnost vakcín.

08.11.2024 08:14

Objevte Krkonoše! Zjistěte, co všechno můžete dělat v nejznámějších střediscích


[https://www.priroda.cz/clanek/objevte-krkonose-zjistete-co-vsechno-muzete-delat-v-nejznamejsich-strediscich/]
Nejvyšší české hory Krkonoše jsou oblíbenou turistickou destinací. Můžete obdivovat unikátní ledovcové kary, přírodu se skalnatými hřebeny a horskými údolími, vodopády i rašeliništi. Poznáte nejvyšší českou horu Sněžku i významná horská střediska se spoustou sportovních i adrenalinových aktivit a turistických možností v přírodním prostředí. Můžete nahlédnout do kulturních zvyků místních horalů, seznámit se s boudařskou historií i hornickou minulostí. A co konkrétně vás čeká ve čtyřech vybraných krkonošských centrech?

07.11.2024 08:07

Kniha Ptačí svět očima fotografa – šperk do knihovny milovníků přírody


[https://www.priroda.cz/clanek/kniha-ptaci-svet-ocima-fotografa-sperk-do-knihovny-milovniku-prirody/]
Spáchal ji Tomáš Grim, uznávaný ornitolog, cestovatel, publicista a fotograf. Tím se nazývá až od letoška, kdy začal spolupracovat s významnou nizozemskou fotoagenturou. V knize zdaleka nejde jen o soubor unikátních fotografií, ale o erudovaný pohled do ptačí říše se špetkou humoru, která je Grimovi vlastní.

06.11.2024 10:07

Brambory léčí i škodí


[https://www.priroda.cz/clanek/brambory-leci-i-skodi/]
Brambory, erteple, zemáky a mnoho dalších názvů – ať už jim říkáte jakkoliv, označujete jednu a tu samou věc. Podzemní hlízu rostliny Solanum tuberosum, nebo-li lilek brambor. Rostlina, která vyvolává kontroverze už celá léta. Největší dohady se točí kolem jejich konzumace, zvláště pak v naklíčeném nebo zeleném stavu. Někteří říkají, že to nevadí, jiní zas považují brambor téměř za smrtelně jedovatou pochoutku. Jak to tedy je? A dokáže brambora také léčit? Proč je dobré k nim při vaření přidat kmín?

04.11.2024 12:35

Sova jako symbol moudrosti, ale také temnoty a smrti


[https://www.priroda.cz/clanek/sova-jako-symbol-moudrosti-ale-take-temnoty-a-smrti/]
Především proto, že jsou sovy noční ptáci, jsou opředeny nejedním tajemstvím. Pro lidi sovy od pradávna byly a jsou symbolem symbolem moudrosti, ale také jasnozřivosti, neštěstí a smrti. Nejstarší, desetitisíce let staré, jeskynní kresby, které vyobrazují sovy a dokazují tak zájem člověka o tyto tvory, byly nalezeny teprve poměrně nedávno.

30.10.2024 00:42

Růže šípková – nejen na nachlazení


[https://www.priroda.cz/clanek/ruze-sipkova-nejen-na-nachlazeni/]
Každoročně koncem září, v některých oblastech až v říjnu rozzáří louky a okraje cest korálky z šípků. Sytě červené nápadné plody nelze přehlédnout, snad jen občas je můžeme zaměnit se stejně barevnými hložinkami. Růže šípková má však také využití ve svém květu a pro svoji krásu bývá mnohdy vysazována i jako okrasná rostlina do parků a městských zástaveb, kde z ní má užitek i například městské ptactvo. Snad všichni pak známe šípek jako pomocníka při nachlazení, ale účinků má mnohem víc.

25.10.2024 08:35

Vřes obecný - přísada do piva, koště, okrasa a lék v jednom


[https://www.priroda.cz/clanek/vres-obecny-okrasa-koste-prisada-do-piva-a-lek-v-jednom/]
Vřes obecný nebo taky břes, břasa, erika, řes, jindavec, chvojčina, břesňák, hnidavec, hyndavec, modrý rozchod, suchotinka, vřes skotský nebo vědecky Calluna ( z řeckého výrazu pro zametání) vulgaris (latinsky obyčejný) nesloužil jen pro okrasu a k zametání, pomůže i s některými neduhami vašeho těla. Ve středověku se používal i k výrobě piva, místo chmele.

24.10.2024 11:49

Co sova ví – nové poznatky o nejtajemnějších ptácích světa


[https://www.priroda.cz/clanek/recenze-knihy-co-sova-vi-nove-poznatky-o-nejtajnejsich-ptacich-sveta/]
Hlavně díky tomu, že se jedná o noční ptáky byly a jsou sovy opředeny mnohým tajemstvím a mýty. Vědci některá z nich pro člověka odtajnili teprve nedávno. Tahle kniha od Jennifer Ackermanové vám poodhalí fakta o sovím nočním životě, tichém letu a hlavě s „lidskou tváří“.





© 2025 - PERPETUM web design