KLÁVESKA.cz

Zprávy ze serveru 'Ekolist.cz'Ekolist.cz


Zobraz nejnovější zprávy ze všech serverů
Výběr kategorií:
Blogy a osobní stránky
Bydlení
Cestování
Doprava a dopravní prostředky
Finance a bankovnictví
Instituce a úřady
Kultura
Obchod
Počítače a komunikace
Průmysl, zemědělství
Služby
Sport
Věda a výzkum
Vzdělávání
Zábava, koníčky
Zdraví, děti, rodičovství
Zpravodajství, informace
Životní prostředí, příroda

Jazykový filtr:
česky   anglicky
polsky   slovensky


Hledání:
text:

server Ekolist.cz
Listování: předcházející  | 371 | 372 | 373 | 374 | 375 | 376 [ 377 ]  378 | 379 | 380 | 381 | 382 | 383 další
Zadání odpovídá celkem 426 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.

17.07.2024 01:56

Vzácný druh motýla jasoně červenookého přijal za své vybrané místo v Krkonoších


[https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vzacny-druh-motyla-jasone-cervenookeho-prijal-za-sve-vybrane-misto-v-krkonosich]
Desítky jedinců kriticky ohroženého druhu motýla jasoně červenookého přijaly předem připravené místo v Krkonoších. Ochránci přírody před několika týdny vypustili do volné přírody 55 samečků tohoto motýla, který se tak téměř po sto letech od svého vyhubení vrátil na území Čech, řekl David Číp z ochranářské Skupiny JARO.



17.07.2024 01:56

Vláda projedná strategické dokumenty k vývoji tuzemské energetiky


[https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-ve-stredu-projedna-strategicke-dokumenty-k-vyvoji-tuzemske-energetiky]
Vláda se bude dnes zabývat aktualizací strategických dokumentů pro další vývoj tuzemské energetiky. Projedná tak upravenou státní energetickou koncepci a energeticko-klimatický plán. Stát v nich počítá s odklonem od uhlí a s postupným posilováním jaderných zdrojů a obnovitelných zdrojů energie. Cíle obou dokumentů tak počítají také s výstavbou nových jaderných zdrojů. Vláda by o vítězi tendru a počtu nových reaktorů měla rovněž brzy rozhodovat.

17.07.2024 01:56

Slovensko chystá opravu turistické trasy, kde při bouři zahynuly dvě turistky


[https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovensko-chysta-opravu-turisticke-trasy-kde-pri-bouri-zahynuly-dve-turistky]
Základní obnova poničené turistické trasy v Belianských Tatrách, kde minulý týden při silné bouři přišly o život dvě turistky včetně jedné Češky, přijde na 580 000 eur (14,7 milionu korun). Dosavadní trasy turistických stezek bude ale třeba přehodnotit. Vyplývá to z vyjádření slovenského ministra životního prostředí Tomáše Taraby. Stát podle něj peníze na projekt má.

16.07.2024 22:42

Rozvoj solárů zpomalil, nových fotovoltaik v pololetí meziročně výrazně ubylo


[https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rozvoj-solaru-zpomalil-novych-fotovoltaik-v-pololeti-mezirocne-vyrazne-ubylo]
Rozvoj solární energetiky v Česku zpomalil. V prvním pololetí letošního roku bylo zprovozněno 24 000 nových fotovoltaických elektráren, což bylo meziročně o 21 200 zařízení méně. Instalovaný výkon přesto meziročně klesl jen o 0,5 procenta na 484 megawattů (MW), postupně totiž roste průměrná velikost připojených elektráren.

16.07.2024 22:42

U Valencie zavřeli několik pláží, objevila se u nich zřejmě palivová skvrna


[https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-valencie-zavreli-nekolik-plazi-objevila-se-u-nich-zrejme-palivova-skvrna]
Na východě Španělska jižně od Valencie zavřeli dnes několik pláží kvůli černé, zřejmě palivové skvrně na moři, jejíž původ zatím není znám. Informují o tom místní média. Podle deníku El País jde navíc o oblast u přírodního parku.

16.07.2024 16:28

Je možné kaly z čistíren odpadních vod využívat jako hnojivo? Vědci ČZU popsali rizika a možnost jejich úpravy pyrolýzou


[https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/je-mozne-kaly-z-cistiren-odpadnich-vod-vyuzivat-jako-hnojivo-vedci-czu-popsali-rizika-a-moznost-jejich-upravy-pyrolyzou]
Čistírenské kaly využívané jako půdní aditivum v zemědělství představují díky obsahu léčiv, pesticidů, kovů a dalších látek environmentální riziko. Jak ukázal komplexní výzkum týmu vědců z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze, pyrolýza je na rozdíl od levnějšího kompostování schopna zredukovat většinu těchto látek až o 100 %. Kovy nicméně v upraveném kalu zůstávají a jejich chování záleží na pH půdy, do které se upravené kaly vpravují. Velmi kyselé nebo velmi zásadité půdy umožní další uvolňování rizikových kovů a metaloidů do prostředí.

16.07.2024 16:28

Jednání k vypořádání připomínek vůči plánovanému NP Křivoklátsko bylo zrušeno


[https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jednani-k-vyporadani-pripominek-vuci-planovanemu-np-krivoklatsko-bylo-zruseno]
Dnešní jednání k vypořádání připomínek k plánovanému vyhlášení Národního parku (NP) Křivoklátsko se zástupci Svazu měst a obcí (SMO) a Sdružení místních samospráv (SMS) bylo zrušeno. ČTK to sdělila výkonná ředitelka SMS Jana Přecechtělová. Mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Veronika Krejčí ČTK sdělila, že ministerstvo žádné jednání nesvolalo a že se plánuje se svazy sejít v blízké době. MŽP by pak mělo představit všechna vypořádání připomínek.

16.07.2024 12:07

Brněnská botanická zahrada získala do sbírky obří semeno palmy


[https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brnenska-botanicka-zahrada-ziskala-do-sbirky-obri-semeno-palmy]
Brněnská botanická zahrada získala do svých sbírek vzácnost, obří semeno palmy ze souostroví Seychely v Indickém oceánu. Právě palmy druhu lodoicea seychelská vytvářejí největší semena na světě. Mají až 40 centimetrů, čerstvá váží 15 kilogramů, s blanitým obalem ještě více. Od úterka si mohou návštěvníci semeno prohlédnout ve vitríně kaktusového skleníku, řekla pracovnice zahrady Hana Ondrušková.

16.07.2024 12:07

Kontaminace prostředí těžkými kovy ovlivňuje barvu ptačích vajec, zjistili vědci


[https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kontaminace-prostredi-tezkymi-kovy-ovlivnuje-barvu-ptacich-vajec-zjistili-vedci]
Kontaminace prostředí těžkými kovy ovlivňuje barvu ptačích vajec, zjistili vědci. Mezinárodní tým se zabýval populacemi lejska černohlavého ve Finsku. Modrá vejce lejsků měla vlivem strukturálních změn skořápky méně intenzivní zbarvení. ČTK to oznámila Eliška Zvolánková z Akademie věd ČR.

16.07.2024 12:07

Benešov chystá stavbu třídírny odpadu, o umístění zatím není rozhodnuto


[https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/benesov-chysta-stavbu-tridirny-odpadu-o-umisteni-zatim-neni-rozhodnuto]
Benešov chystá stavbu třídírny komunálního odpadu za více než 100 milionů korun. Vybudovat by ji mohl v oblasti Kavčín, je k tomu ale potřeba zpracovat posudek EIA, tedy posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Vzniknout by mohla také v Pomněnicích nebo Mariánovicích, o umístění zatím nebylo rozhodnuto, řekl ČTK místostarosta Roman Tichovský (ODS).





© 2025 - PERPETUM web design