KLÁVESKA.cz

Zprávy ze serveru 'Exoplanety.cz'Exoplanety.cz


Zobraz nejnovější zprávy ze všech serverů
Výběr kategorií:
Blogy a osobní stránky
Bydlení
Cestování
Doprava a dopravní prostředky
Finance a bankovnictví
Instituce a úřady
Kultura
Obchod
Počítače a komunikace
Průmysl, zemědělství
Služby
Sport
Věda a výzkum
Vzdělávání
Zábava, koníčky
Zdraví, děti, rodičovství
Zpravodajství, informace
Životní prostředí, příroda

Jazykový filtr:
česky   anglicky
polsky   slovensky


Hledání:
text:

server Exoplanety.cz
Listování: předcházející  | 1 | 2 | 3 [ 4 ]  5 | 6 další

25.01.2025 03:56

TOI-1231 b: TESS našla menší verzi Neptunu o teplotě kávy


[https://www.exoplanety.cz/2021/06/11/toi-1231-b-tess-nasla-mensi-verzi-neptunu-o-teplote-kavy/]
Nejsou tam podmínky k životu, ale je to zajímavý cíl pro další pozorování. Družice TESS objevila exoplanetu TOI-1231 b. Její poloměr je 3,6 Země. Následná pozorování radiálních rychlostí mateřské hvězdy pomoci Planet Finder Spectrograph přinesla i údaje o hmotnosti, která je zhruba 15 Zemí. TOI-1231 b je tak menší verzí Neptunu, ale má o něco […] The post TOI-1231 b: TESS našla menší verzi Neptunu o teplotě kávy appeared first on Exoplanety.cz.



25.01.2025 03:56

Na měsících bludných planet může být oceán kapalné vody


[https://www.exoplanety.cz/2021/06/10/na-mesicich-bludnych-planet-muze-byt-ocean-kapalne-vody/]
Ve vesmíru mohou existovat obrovské počty planet, které neobíhají okolo žádné hvězdy. Vznikly sice u hvězdy v disku z prachu a plynu, ale po interakcích s další planetou nebo hvězdou byly ze systému vyhozeny. Některé bludné nebo odborně správně volně plovoucí planety mohly vzít s sebou na pouť vesmírem také větší měsíc. Mohly by na […] The post Na měsících bludných planet může být oceán kapalné vody appeared first on Exoplanety.cz.

25.01.2025 03:56

Míra výskytu plynných obrů aneb 30 let pozorování klíčovou dírkou


[https://www.exoplanety.cz/2021/06/02/mira-vyskytu-plynnych-obru-aneb-30-let-pozorovani-klicovou-dirkou/]
První objevené exoplanety byli horcí jupiteři. Dnes už díky Keplerovi víme, že podobné planety nejsou až tak běžné. Jaká je ale míra výskytu plynných obrů a jejich rozložení podle vzdálenosti od hvězdy? Na podobné otázky je trochu obtížné odpovědět. Dnes nejúspěšnější metoda detekce (pozorování tranzitů) se na to nehodí. Čím dál od své hvězdy planeta […] The post Míra výskytu plynných obrů aneb 30 let pozorování klíčovou dírkou appeared first on Exoplanety.cz.

25.01.2025 03:56

Déjà vu: Existence exoplanety u Barnardovy hvězdy zpochybněna


[https://www.exoplanety.cz/2021/05/26/deja-vu-existence-exoplanety-u-barnardovy-hvezdy-zpochybnena/]
Před třemi lety byl v rámci projektu Red Dots, který se zaměřuje na hledání exoplanet u blízkých červených trpaslíků, oznámen objev exoplanety u Barnardovy hvězdy. Z mnoha důvodu to byla obrovská zpráva. Barnardova hvězda je po trojhvězdě Alfa Centauri čtvrtou nejbližší hvězdou od nás. Vědci tehdy využili data ze sedmi spektrografů za období téměř 20 […] The post Déjà vu: Existence exoplanety u Barnardovy hvězdy zpochybněna appeared first on Exoplanety.cz.

25.01.2025 03:56

26 cm na pixel. Sonda MRO pořídila z oběžné dráhy úchvatný snímek roveru Curiosity


[https://www.exoplanety.cz/2021/05/21/26-cm-na-pixel-sonda-mro-poridila-z-obezne-drahy-uchvatny-snimek-roveru-curiosity/]
Sonda MRO patří na oběžné dráze Marsu k veteránům. K rudé planetě přilétla v roce 2006. Její kamera HiRISE je však stále bezkonkurenční. Před pár dny se podívala dolů na povrch a pořídila opravdu skvělý snímek roveru Curiosity. Rover pracuje v kráteru Gale od roku 2012 a zatím ujel 25 kilometrů. V současné době stoupá […] The post 26 cm na pixel. Sonda MRO pořídila z oběžné dráhy úchvatný snímek roveru Curiosity appeared first on Exoplanety.cz.

25.01.2025 03:56

Jeden systém, šest řešení. TESS našla další cirkumbinární exoplanetu


[https://www.exoplanety.cz/2021/05/19/jeden-system-sest-reseni-tess-nasla-dalsi-cirkumbinarni-exoplanetu/]
Od TESS se očekávalo, že naváže na kosmický dalekohled Kepler a objeví velké množství cirkumbinárních planet. Zatím se však podobné objevy rodí jen pomalu. Vědci na začátku roku oznámili objev první (TOI-1338 b) a nyní druhé. Cirkumbinární planety jsou takové, které obíhají dvě hvězdy současně. V tomto případě TESS pozorovala systém s označením TIC 172900988 […] The post Jeden systém, šest řešení. TESS našla další cirkumbinární exoplanetu appeared first on Exoplanety.cz.

25.01.2025 03:56

Život u dvou sluncí. Okolo cirkumbinárních planet mohou obíhat obyvatelné planety


[https://www.exoplanety.cz/2021/05/12/zivot-u-dvou-slunci-okolo-cirkumbinarnich-planet-mohou-obihat-obyvatelne-planety/]
Naše Slunce je hvězdný jedináček, ale velká část hvězd je součástí vícenásobných systémů. Také okolo těchto hvězd obíhají planety. Vědci rozeznávají dva typy těchto systémů. V prvním případě obíhá planeta okolo jedné z hvězd. Druhá hvězda v systému může hrát významnou roli v evoluci systému. Velmi často je spouštěčem migrace plynných obrů, které se posouvají […] The post Život u dvou sluncí. Okolo cirkumbinárních planet mohou obíhat obyvatelné planety appeared first on Exoplanety.cz.

25.01.2025 03:56

Díky, už mám dost! Hubble získal první přímý snímek exoplanety v ultrafialovém světle. Ukazuje na (ne)růst planety


[https://www.exoplanety.cz/2021/05/01/diky-uz-mam-dost-hubble-ziskal-prvni-primy-snimek-exoplanety-v-ultrafialovem-svetle-ukazuje-na-nerust-planety/]
Hubblův kosmický dalekohled nedávno oslavil 31. narozeniny a stále dělá skutečně velkou vědu. Astronomové uveřejnili historicky první snímek exoplanety v ultrafialové části spektra. Exoplanet jsme už našli tisíce, ale stále platí, že jen hrstka z nich je pozorována přímo. Současná technika umožňuje pozorovat obří planety s dostatečnou separací (vzdálenosti od hvězdy) a velmi nízkým věkem. […] The post Díky, už mám dost! Hubble získal první přímý snímek exoplanety v ultrafialovém světle. Ukazuje na (ne)růst planety appeared first on Exoplanety.cz.

25.01.2025 03:56

Vědci chtějí hledat exoplanety v systému Alfa Centauri pomoci radioteleskopů a astrometrie


[https://www.exoplanety.cz/2021/04/28/vedci-chteji-hledat-exoplanety-v-systemu-alfa-centauri-pomoci-radioteleskopu-a-astrometrie/]
Na konci roku 2013 odstartovala do vesmíru družice Gaia, která by v budoucnu mohla přinést spoustu objevů pomoci astrometrie. Metoda je citlivá na relativně blízké hvězdy (desítky parseků), ale na ty úplně nejbližší se nehodí. Pomůže radioastronomie? Astrometrická metoda je v jistém ohledu podobná měření radiálních rychlostí. Planeta a hvězda obíhají okolo společného těžiště, které […] The post Vědci chtějí hledat exoplanety v systému Alfa Centauri pomoci radioteleskopů a astrometrie appeared first on Exoplanety.cz.

25.01.2025 03:56

SPHERE našel přímým zobrazením planetu u hvězdy slunečního typu


[https://www.exoplanety.cz/2021/04/20/sphere-nasel-primym-zobrazenim-planetu-u-hvezdy-slunecniho-typu/]
Astronomové objevili u hvězdy slunečního typu novou exoplanetu přímým zobrazením. Mateřská hvězda TYC 8984-2245-1 se nachází ve vzdálenosti 110 parseků (cca 360 světelných let) a má hmotnost 1,1 Slunce. Hvězda je součástí asociace Scorpius-Centaurus, což usnadnilo určit její věk na zhruba 14 milionů let. Z hlediska stáří se tak hvězda od našeho Slunce značně liší, […] The post SPHERE našel přímým zobrazením planetu u hvězdy slunečního typu appeared first on Exoplanety.cz.





© 2025 - PERPETUM web design